• Kategorie
  • Szukaj
  • Kosiarki do trawy

Niezbędna w każdym ogrodzie i każdej działce będzie kosiarka do trawy, dzięki której zadbasz o piękny wygląd trawnika. Odpowiednie dbanie o trawę w pierwszej kolejności wpływa na to jak wygląda nasz ogród.

Jakie mamy typy kosiarek do trawy

Kosiarki do trawy można podzielić w pierwszej kolejności na dwa typy kosiarkę spalinową oraz kosiarkę elektryczną i akumulatorową. Każdy rodzaj cechuje się odpowiednimi właściwościami i warto przeanalizować różnicę zanim podejmiemy decyzję wyboru. Kosiarki elektryczne są kojarzone z przedłużaczem i ciągnącym się kablem, jednak obecnie za sprawą zamocowanych akumulatorów możemy swobodnie kosić trawę.

Jak dobrać odpowiednią kosiarkę?

O wyborze kosiarki powinniśmy decydować głównie poprzez pryzmat terenu jaki mamy do skoszenia. Im większy teren, tym bardziej zdefiniowanego sprzętu będziemy potrzebowali. Obliczenie metrażu naszego trawnika będzie zatem pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć wybierając potrzebną nam kosiarkę ogrodową. Powszechnie uznawanym kryterium jest stwierdzenie, iż na terenach do 500 m2 odpowiednia i wystarczająca jest kosiarka elektryczna. Natomiast do większych obszarów powinniśmy używać kosiarek spalinowych, które powinny sprostać naszym wymaganiom nawet na powierzchniach do 3000 m2.

Kosiarka elektryczna

Kosiarki elektryczne te charakteryzują się przede wszystkim swoją wagą, są to bardzo lekkie urządzenia, którymi łatwo i swobodnie porusza się nawet na małych powierzchniach. Dzięki elektrycznym silnikom nie jesteśmy narażeni na głośne działanie sprzętu, ani emisję spalin co powoduje, że są to bardzo bezpieczne urządzenia. Dodatkowo kosiarki elektryczne są tańsze od spalinowych. Niewygodną kwestią może być kabel, który musimy być podłączony do sieci elektrycznej, przez co istnieje ryzyko przecięcia kabla, a także musimy uważać, aby nie kosić gdy jest mokro. Jednak nie martwimy się tym aspektem jeżeli korzystamy z droższych rozwiązań czyli kosiarek akumulatorowych.

Kosiarka spalinowa

Najbardziej popularne i najczęściej spotykane w ogrodach są kosiarki spalinowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie ściąć trawę z dużych obszarów ogrodowych czy działkowych. Kosiarki spalinowe są zdecydowanie efektywniejsze przy zróżnicowanym terenie i wysokiej trawie za sprawą większej mocy niż elektryczne. Niestety w porównaniu do kosiarek elektrycznych czy akumulatorowych są one cięższe, jednak nie stanowi to problemu mając kosiarkę z napędem. Kosiarki z napędem wprowadzają w ruch naszą kosiarkę przez co nie musimy ich pchać za pomocą siły własnych mięśni.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę do ogrodu?

Wybierając kosiarkę ogrodową należy pamiętać, że ważny jest komfort pracy, dlatego poleca się zwracać uwagę na poniższe aspekty:

  • Wielkość kosza kosiarki - od tego elementu zależne jest jak często będziemy musieli przerywać naszą pracę w celu opróżnienia kosza pełnego trawy. Należy jednak pamiętać, że im częściej trawę kosimy i nie pozwalamy jej bardzo urosnąć, tym mniej możemy martwić się wielkością kosza.
  • Napęd kosiarki - dodatek który bardzo ułatwia koszenie i sprawia, że to zadanie staje się dla nas bardziej przyjemne. Napęd wprowadza kosiarkę w ruch, dzięki czemu unikamy pchania własną siła kosiarki, a co za tym idzie jest to dla nas zdecydowanie mniej męczące. Napęd prowadzi kosiarkę do przodu, więc odpowiadamy jedynie za skręcanie.
  • Rozrusznik kosiarki– kosiarka może posiadać rozrusznik elektryczny, bądź ręczny z linką. Rozrusznik elektryczny pozwala nam w łatwy sposób uruchamiać urządzenie za każdym razem, co mocno zwiększa komfort pracy i ponownie oszczędza nasze siły.