• Kategorie
  • Szukaj
  • Łopaty i szpadle

Szpadle i łopaty to jedno z częściej wykorzystywanych narzędzi w przydomowych ogrodach i działkach. Choć swoim wyglądem za wiele od siebie nie odbiegają to ich konstrukcja umożliwia różne zastosowanie.

Czym się różni szpadel od łopaty?

Łopata dzięki swojemu zakończeniu, które jest szerokie i płaskie pozwala na swobodne przerzucanie, bądź przenoszenie różnych materiałów jak śnieg, ziemia, węgiel, piasek itp. Bardzo często roboczy element łopaty nazywany łyżką lub inaczej czerpakiem ma wygiętą krawędź, aby nie rozsypywała się z niej nabrana zawartość.

Szpadel natomiast charakteryzuje się ostrym zakończeniem, które pozwala na rycie i kopanie w ziemi. Jego zakończenie znacznie ułatwia wbijanie narzędzia w glebę. Dodatkowo w większości szpadle mają zagięty element przy trzonie, aby łatwiej było dociskać go nogą do ziemi.

Co wybrać łopatę czy szpadel?

W kwestii doboru odpowiedniego narzędzia kiedy mamy dylemat co wybrać łopata czy szpadel? Musimy zastanowić się przede wszystkim jaki ma być cel i zastosowanie danego narzędzia. Warto jednak mieć na uwadze, że oba te narzędzia będą bardzo przydatne i wręcz niezbędne w naszym ogrodzie. Szpadel przyda się za każdym razem kiedy będziemy potrzebowali przekopać roślinę, czy nawet przygotować nowe miejsce dla niej. Za to łopata sprawdzi się w każdym sezonie i będzie bardzo pomocna przy dorzucaniu świeżej gleby, czy nawet w sezonie zimowym kiedy będziemy chcieli odśnieżyć wąskie przejście.