• Kategorie
  • Parametry
  • Maseczki ochronne, maski przeciwpyłowe oraz filtry gazowe - OMIKON.pl

Maseczki ochronne

W chwili obecnej popularność maseczek odnotowuje rekordy. Każdy ją ma lub miał bo musiał aby chronić zdrowie swoje i innych.

Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusem?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że maseczki są dobrym zabezpieczenie przed wirusami ale na pewno stanowią swojego rodzaju barierę ochronną. Człowiek mówiąc, kichając, kaszląc emituje tzw. aerozol, w którym przenoszą się drobnoustroje i wirusy. Maseczki nawet te zwykłe założone prawidłowo czyli na nos i usta znacznie to utrudniają. Jeśli z maseczek ochronnych korzystamy wszyscy ryzyko zakażenia to kilka punktów procentowych. Pamiętajmy jedna o odpowiedniej higienie. Mycie rąk mydłem, systematyczne używanie płynu dezynfekującego także nas zabezpiecza.

Obecny obowiązek noszenia maseczek i zakrywanie ust i nosa to konieczność ale nie musi oznaczać nudy. Na rynku mamy spory wybór asortymentu maseczek ochronnych.

Maseczka ochronna na twarz – jaką wybrać?

Najlepsze maseczki to maseczki chirurgiczne. Wbrew opiniom części osób, jest to bardzo skuteczna i zarazem tania metoda filtrowania powietrza wdychanego i wydychanego. Chroni drogi oddechowe przed bakteriami, które można wydychać.

Jeśli chodzi o osłonę przeciwwirusową, stawiamy na ochronne maseczki uszyte z bawełny. Modele tego typu są przeznaczone do wielorazowego użytku, dlatego jedna maska ochronna na twarz posłuży nam przez wiele tygodni. Wystarczy regularnie ją prać. Obydwa typy zapewniają efektywną osłonę przeciw COVID-19 i innymi drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową. Dobra maseczka ochronna powinna zasłaniać usta i nos, w jak największym stopniu przylegać do twarzy, ale też nie obcierać i nie powodować dyskomfortu w trakcie jej noszenia.