• Kategorie
  • Parametry
  • Siekiery i akcesoria do drewna

Siekiera to narzędzie do kształtowania i podziału drewna, czyli tzn rąbania drewna. Najczęściej siekiera składa się z styliska z twardego drewna oraz zaostrzonego klina ze stali.

Czym kierować się przy wyborze siekiery?

Siekiery są bardzo podobne do siebie wizualnie, jednak są aspekty w których się różnią. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość wykonania oraz rodzaj przeznaczenia. W naszym asortymencie prym wiedzie siekiera rozłupująca, która jest przeznaczona do cięcia drewna m.in. na opał. Ważnym aspektem jest również komfort pracy z siekierą, który zapewni odpowiednia i ergonomiczna rękojeść. Aspektem godnym uwagi będzie również waga siekiery rozłupującej. Im będzie ona cięższa, tym łatwiej będzie nam ciąć drewno.

Eksploatacja siekiery

Siekiera jak i każde inne narzędzie z którego korzystamy ulega eksploatacji, co oznacza, że wraz z czasem jej ostrze będzie się powoli tępiło. Dlatego przy każdej pracy z siekierą warto zweryfikować czy nie jest to najwyższy czas na wymianę albo naostrzenie stalowego klina. Korzystanie z tępej siekiery znacznie utrudnia pracę oraz wydłuża czas w jakim ją wykonujemy. W przypadku zniszczenia trzonka siekiery nie trzeba wymieniać jej całej, a można zaopatrzyć się w sam uchwyt.

Akcesoria do drewna

Sklep Omikon w swoim asortymencie posiada wiele akcesoriów do drewna, takich jak:

  • Kleszcze do przenoszenia drewna, które uchronią Twoje ręce przed drzazgami oraz oparzeniami przy dokładaniu drewna do pieca, kominka czy ogniska. Jest to bardzo wygodny i bezpieczny sposób na dokładanie drewna na opał.
  • Kozioł do piłowania drewna dzięki któremu jesteśmy w stanie pociąć cały pień piłą łańcuchową bez odkładania i wyłączania piły, również bez przesuwania pnia co jest bardzo wygodne. Większość stojaków jest składanych co zapewnia, że kozioł nie zabiera dużo miejsca kiedy z niego nie korzystamy.
  • Kliny do rozłupywania drewna służące do rozłupywania twardych kawałków drewna, m.in. pni. Kliny posiadają schodkową, bądź karbowaną powierzchnię roboczą, dzięki której nie ma możliwości wycofania się klina.
  • Kliny do siekiery i młotów, które pozwalają na pewne zamocowanie obuchu na trzpieniu bez obawy o jego wypadnięcie.
  • Ostrzałka do siekiery dzięki której nie będziesz musiał martwić się o tępe ostrze siekiery i doskonale przygotuje narzędzie do pracy. Ostrzałka nadaje się do ostrzenia części roboczej siekiery ciesielskiej, siekiery rozłupującej, jak i uniwersalnej.