• Kategorie
  • Szukaj
  • Tarcze diamentowe

Tarcza diamentowa - pomimo dość jednoznacznej nazwy wykonane są z lekkich stopów metali a jedynie ich krawędzie powlekane są sztucznym diamentowym proszkiem. Diamentowa tarcza służy do cięcia i szlifowania praktycznie każdego rodzaju materiału czy to prętów metalowych, betonu, kostki brukowej, drewno, ceramikę, gres, kamień, szkło, klinkier, glazura, tworzywa sztuczne, stal nierdzewna, metal, aluminium, asfalt.

Głównymi zaletami tarcz diamentowych jest ich niezwykła wytrzymałość oraz żywotność – te tarcze nie tępią się tak szybko jak wykonane z innych materiałów. Tarcze diamentowe mogą pracować z różnymi prędkościami, powinniśmy jednak przy zakupie tarczy zwrócić uwagę jakie prace chcemy wykonać i na tej podstawie wybrać odpowiednią tarczę.

Rodzaje tarcz diamentowych

  • Tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą – ta tarcza doskonale nadaje się do cięcia gresu, glazury oraz kamienia. Można z nią pracować przy materiałach twardych ale jednocześnie kruchych. Tarcza nie posiada ząbków.
  • Tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin – to tarcza określana jako uniwersalna. Nadaje się do prac z materiałami kruchymi oraz do cięcia cegieł, klinkieru i betonu.
  • Tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami – specjalne szczeliny tarczy zapewniają że cięcie jest stabilne. Służy do prac z lekkim betonem, cegłami i dachówkami. Zaletą tarczy ze szczelinami jest fakt że oddaje dość szybko temperaturę generowaną podczas cięcia.

Podczas wyboru tarczy ważny jest jej rozmiar. Rozmiary tarcz mieszczą się w przedziale od 40 mm do nawet 900 mm. Tarcze diamentowe o małych rozmiarach stosowane są w urządzeniach o niskiej mocy. Są to głównie przecinarki do płytek i bruku.
Drugim ważnym parametrem jest średnica otworu mocowania tarczy. Zwykle wynosi ona od 22,22 mm do 35,4 i 50 mm i więcej.

Najbezpieczniej podczas wyboru odpowiedniej tarczy diamentowej jest zwrócić uwagę na jej firmowe oznaczenia, przykładowe: STANDARD – tarcza do materiałów miękkich, PROFESSIONAL – tarcza stosowana najczęściej w przemyśle oraz tarcze typu PREMIUM I SUPER PREMIUM – tarcza do prac z najtrudniejszymi materiałami np. z betonem zbrojonym.