• Kategorie
  • Parametry
  • Wertykulatory i Aeratory

Wertykulatory i aeratory wśród ogrodników cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż te urządzenia różnią się w swoim działaniu to w efekcie oba przyczyniają się do pięknego trawnika.

Wertykulatory i Aeratory - jaka jest różnica?

Różnica między wertykulatorem, a aeratorem jest znacząca, lecz nie zawsze oczywista. Wertykulator nacina powierzchnię roboczą, a następnie za pomocą ostrza zbiera i wyrzuca zbędne elementy z trawnika takie jak chwasty, mech czy martwe części roślin. Zabieg ten powoduje, że z większą łatwością do gleby przedostają się składniki mineralne, powietrze i woda. Aerator nakłuwa glebę w celu jej napowietrzenia, a przy okazji rozluźnia glebę, co przyczynia się do jej lepszego wzrostu.

Wertykulacja jak i aeracja mają na celu poprawienie jakości, porostu i wyglądu naszej trawy. Idealny trawnik nie byłby możliwy gdybyśmy nie stosowali tych urządzeń.

Co kupić wertykulator czy areator?

Jeżeli chcesz, aby Twój trawnik wyglądał niczym murawa piłkarska to wskazane będzie użycie obu tych urządzeń. Nie jest to jednak problem! W sklepie Omikon.pl możesz zakupić urządzenie jakim jest wertykulator i aerator 2w1. Warto również mieć na uwadze częstotliwość wykonywania tych czynności na naszym trawniku. Wertykulację powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, jednak najbardziej zalecane jest wertykulowanie gleby dwa razy w roku wczesną wiosną i jesienią. Napowietrzać glebę za pomocą aeratora natomiast można częściej. Nie ma przyjętych norm ile razy w roku, natomiast powinniśmy to robić co najmniej raz wiosną, a aerowanie latem jedynie pozytywnie wpłynie porost trawy.

Aerowanie i wertykulowanie - co warto pamiętać?

W przypadku wertykulowania gleby należy pamiętać, iż trawnik powinien być krótko ścięty. Pozwoli to na nie zbieranie zbyt długiej trawy i lepszą pracę urządzenia. Pierwsze wertykulowanie powinno się wykonać po co najmniej dwóch ścięciach trawy. Po wykonaniu tej czynności nasz trawnik nie będzie wyglądał pięknie, a wręcz przeciwnie. Przez krótki okres czasu w trawniku będa widoczne prześwitu, jednak cały proces pozwoli na lepsze zakorzenienie i rozrośnięcie się trawnika. W przypadku dużych odstępów bez trawy warto posiać nasiona trawy po skończonej czynności.

W przypadku aerowania gleby należy pamiętać, że gleba nie może być zbyt sucha, ani zbyt mokra. Do wykonania tej czynności potrzebujemy odpowiedniej wilgotności naszego ogrodu, aby nie zniszczyć trawnika.