Szlifierka kątowa - zastosowania, których mogłeś nie znać!

Szlifierka kątowa ma bardzo szeroki zakres zastosowania, jednak głównie używamy jej do cięcia prętów, rur oraz innych elementów metalowych, kamiennych, czy drewnianych. Szlifierka kątowa me więcej ciekawych zastosowań jak np. wygładzanie powierzchni po spawaniu. Dzisiaj przedstawię Wam kilka mniej oczywistych zastosowań tego elektronarzędzia.

Jak naostrzyć wiertło?

Jest to zapewne pytanie, które zadawaliście sobie niejednokrotnie. Gdy podczas pracy dojdzie do stępienia lub co gorsza złamania się wiertła, a nie mamy zapasowego. Co wtedy zrobić? Oczywiście w pierwszej kolejności polecamy naostrzyć wiertło przyrządem do ostrzenia wierteł bądź oddania go specjaliście, który taką usługę wykonuje. Jeśli jednak nie mamy na to czasu i potrzebujemy wiertła na już, to możemy naostrzyć je za pomocą szlifierki kątowej. Jak naostrzyć wiertło? Przede wszystkim powinniśmy skorzystać ze ściernic elektrokondurowych. Należy pamiętać, że metal bardzo szybko się nagrzewa, musimy zatem przygotować się na ostrzenie z czasowymi odstępami, aby nie doprowadzić do uszkodzenia, ani złamania wiertła. Nasze wiertło przykładamy do kamienia szlifierskiego i ważne, aby obracać w kierunku wiercenia. Sposób ten będzie najlepszy dla wierteł dużych przeznaczonych do metalu, drewna czy betonu. Jednak nie zalecamy wykonywać ostrzenia wierteł o przeznaczeniu specjalistycznym. Sposób ten powinien pozbawić Was kłopotu podczas wykonywania prac z wiertarką, kiedy nie mamy zapasowych wierteł, ani możliwości ich zakupienia.

Sparawdź szeroką ofertę szlifierek kątowych w sklepie Omikon.pl

Czym ciąć panele? - szlifierką kątową!

Panele podłogowe, są jednym z najczęściej wybieranych sposobów na zagospodarowanie podłogi w mieszkaniach. Jeżeli chodzi o wybór paneli, to nie ma z tym problemu. Wybór jest bardzo bogaty, a należy jedynie zdecydować się na odpowiednią klasę ścieralności, wygląd oraz materiał z jakiego są wykonane. Jeżeli chodzi o kładzenie panelu, to nie ma z tym problemu. Panele kładziemy równolegle do kąta padania światła, czyli krawędzie wzdłużne paneli powinny pokrywać się z kierunkiem padania światła. Problem pojawia się kiedy trzeba panele dociąć. Czym ciąć panele? Szereg elektronarzędzi nadający się do tej czynności jest ogromny od tradycyjnych pił ręczny poprzez wyrzynarki, gilotyny, ukośnice, aż po szlifierkę kątową, na której się dzisiaj skupiamy. Szlifierka kątowa z dużym powodzeniem zdaje egzamin przy obróbce paneli podłogowych. Do tej czynności najlepiej sprawdzi się założona odpowiednia tarcza diamentowa. Przy czynności cięcia paneli zalecane jest korzystanie ze szlifierki kątowej, która wyposażona jest w mechanizm płynnej regulacji obrotów. Dzięki czemu możemy dostosować tryb pracy do wykonywanych czynności i rodzaju materiału.

Czym ciąć gres?

Najlepiej się tutaj sprawdzi przyrząd do cięcia glazury. Co w wypadku gdy nie mamy takiego sprzętu a potrzebujemy dociąć niewielką ilość kafelek? W takim razie czym ciąć gres? Użyjmy szlifierki kątowej z odpowiednią tarczą diamentową. Takie zastosowanie sprawdzi się bezproblemowo przy cięciu gresu, glazury, terakoty, kostek i płyt chodnikowych. Warto mieć na uwadze, że wykorzystywanie szlifierki kątowej do tego typu prac powoduje wytwarzanie dużej ilości pyłu dlatego najlepiej cięcie glazury wykonywać na zewnątrz.

Jak sami zapewne wiecie istnieje jeszcze setki nietypowych zastosowań do elektronarzędzia jakim jest szlifierka kątowa. Jeżeli znacie jakieś ciekawe zastosowania, którymi chcecie się podzielić to dajcie znać na sklep@omikon.pl, a jeśli jeszcze nie masz szlifierki kątowej, a już wiesz, że ułatwi ona Twoje życie, to zobacz wybór tego urządzenia w naszym sklepie klikając tutaj.