Znajomy został farmerem. No ,może niezupełnie farmerem. Kupił daczę na podkrakowskiej wsi.  Właściwie to nie daczę, tylko starą, drewnianą chałupę .Nabytek sprawia jemu i jego żonie oraz dzieciom wiele radości. Dom wymaga wiele pracy, zanim będzie mógł w pełni służyć jako letnisko. Na razie, wyzwolił on w znajomym, nieznane pokłady energii i co jego samego zdziwiło utajone dotąd, umiejętności manualne i techniczne. Swoimi przygodami przeżytymi w trakcie remontu, dzieli się on chętnie z wszystkimi chcącymi go słuchać. W zakupionym domu, nikt nie mieszkał  od roku. Wcześniej też o niego niezbyt dbano. Nie dbano też o otoczenie. Podwórko i jego okolica do niedawna była dżunglą składającą z się pokrzyw, lebiody, wrotyczu i innych chwastów. Wykarczowanie jej, to pierwszy sukces nowego gospodarza. Nie dysponował on maczetą, natomiast klasyczna kosiarka spalinowa w tym wypadku na nic by się nie zdała. Ktoś doradził mu zakup kosiarki żyłkowej. Po wielu konsultacjach i porównywaniu ofert zdecydował się na typ Dual Volt 54V 1 AKU.1,5Ah. I to był strzał w dziesiątkę. Dla kogoś kto ma do oczyszczenia duży obszar, ważną zaletą tej kosiarki jest jej niewielki ciężar. Waży ona zaledwie 4 kilogramy i 25 deka. Skoszenie dużego nawet obszaru nie trwa długo, a to dzięki dużej szerokości cięcia, która wynosi 33 centymetry W zależności od potrzeb, możemy zwiększyć moc przycinania dzięki oryginalnej konstrukcji Pover Drive do zwiększania momentu obrotowego.

Kosiarka wyposażona jest w wymienny akumulator typu Li Ion 1. Ładowanie jest szybkie. Można to zrobić w czasie przerwy na kawę. Trwa godzinę lekcyjną czyli zaledwie 45 minut. Użytkownik może dostosować urządzenie do swoich potrzeb i możliwości. Mój znajomy jest raczej jak mówił Zagłoba o panu Wołodyjowskim, ’’nikczemnego’’ wzrostu. Zbyt długa rączka kosiarki była dla niego zbyt niewygodna. Na szczęście przewidziano to i można regulować długość drugiej rękojeści. Jeżeli ktoś, tak jak mój znajomy ,lubi pracować wolniej lecz robotę wykonywać dokładniej, może zmniejszyć moc urządzenia .Wydłuży w ten sposób czas pracy i czas czerpanej z niej satysfakcji. Inni mogą uporać się z chwastami szybciej, zwiększając prędkość obrotów. Dzięki temu, że do podawania żyłki służy tylko jeden przycisk ,nawet ktoś bez wprawy może dokładnie wyciąć chwast w miejscach trudniej dostępnych i przy murze lub ogrodzeniu. Do podstawowego urządzenia jest dołożona ładowarka, szpula żyłki oraz akumulator 54V/18V. Producentem urządzenia jest firma Bosch, aczkolwiek w sklepie Omikon.pl, dostępne są identyczne kosiarki innych producentów. Znajomy tak zasmakował w pracy tą kosiarką, że zaczął oferować swoje usługi sąsiadom. Na razie za darmo ,w ramach integrowania się z mieszkańcami wsi ale nie wykluczone, że znalazł dobry pomysł na przyjemne dorabianie. Rzeczywiście, tego typu kosiarki, kupowane są nie tylko przez amatorów na potrzeby domowe lecz także przez wyspecjalizowane firmy ,oferujące swoje usługi ludności lub innym firmom. Cena urządzenia jest ,w stosunku do jakości i funkcjonalności niewysoka.

PS Niedługo przyjdzie czas na remont domu, budowę ogrodzenia, brukowanie ścieżek i tak dalej. Znajomy złapał bakcyla. Zobaczymy czy z innymi pracami poradzi sobie równie sprawnie jak z wykarczowaniem dżungli na podwórku?